Nothing released its Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) on March 05, 2026. Price of this model is Rs. 42999. This Phone is powered by Qualcomm 7 Gen 4 processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.83 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 42999. You can also get this model in 12GB RAM + 256GB and 8GB RAM + 128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5400 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Nothing released its Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) on March 05, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42999/- |
| Croma | 80 | Rs. 42999/- |
This mobile features Android 16. This mobile comes with 5400 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim. The dimensions of the phone are 76.6 x 163.7 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 210 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 440 PPI (Pixels per inch). This Nothing phone also has 2160Hz PWM, HDR10+, Contrast Ratio: 1000000:1, Touch Sampling Rate Up To 2500 Hz.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Ultra Xdr, Ultra Xdr Motion Photo, Ai Semantic Segmentation (12 Layers), Portrait Optimiser, Macro Capability (Built Into The Default Mode), Night Mode, 4k Ultra Xdr Recording At 30 Fps, 1080p Ultra Xdr Recording At 30 Or 60 Fps, Slo-mo At 1080p 120 Fps, Time Lapse At 4k / 1080p.
There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen 4 processor running in Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB). There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. What is usb type of Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB)?
A. It features USB-C.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What are dimensions of Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this phone are 76.6 x 163.7 x 7.9 mm.
Q. When was Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) launched?
A. The Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) was launched on March 05, 2026.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 210 g.
Q. Which processor powers Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this phone is Qualcomm 7 Gen 4.
| Name | Nothing Phone (4a) Pro (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,5400 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 7 Gen 4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |