MSI WF75 10TI-480IN Laptop comes with price of Rs. 179990. This 17.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI WF75 10TI-480IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with Nvidia Quadro T1000 Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this model is 17.3 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 179990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Nvidia Quadro T1000 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 179990/- |
The utility of this model is Gaming,Performance. It has Windows 10 Pro (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 396 x 259 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. It comes with 1 year warranty.
MSI WF75 10TI-480IN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 17.3 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has IPS Level, 144Hz Thin Bezel, 72%NTSC, close to 100%sRGB.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Nvidia Quadro T1000 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI WF75 10TI-480IN Laptop?
A. MSI WF75 10TI-480IN Laptop is powered by Intel Core i7 10th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 396 x 259 x 20 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What is display type of this laptop?
A. MSI WF75 10TI-480IN Laptop comes with LED display.
Q. What is display density of MSI WF75 10TI-480IN Laptop?
A. This model comes with ~ 127 PPI.
Q. Does MSI WF75 10TI-480IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM MSI WF75 10TI-480IN Laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Nvidia Quadro T1000 GPU.
Q. Does MSI WF75 10TI-480IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI WF75 10TI-480IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | MSI WF75 10TI-480IN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, Nvidia Quadro T1000 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |