Walker NU14A1 Laptop comes with price of Rs. 11490. This 14.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. Walker NU14A1 Laptop has 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 4 GB RAM, 8 hours Battery Backup, 2 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 14.1 in Display Size, 1920 x 1080 pixels Display Resolution and ~ 156 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 11490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 11490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 12990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell 5000 mAH battery and 18 Watts. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14.1 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Walker NU14A1 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 156 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is Intel Celeron which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Walker NU14A1 Laptop has Intel Integrated UHD Graphics GPU.
This laptop comes with 128 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 18.5 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Walker NU14A1 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Walker NU14A1 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Walker NU14A1 Laptop?
A. The processor in Walker NU14A1 Laptop is Intel Celeron.
Q. Does Walker NU14A1 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 156 PPI.
Q. How much RAM Walker NU14A1 Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display size of Walker NU14A1 Laptop?
A. This laptop has display size of 14.1 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Walker NU14A1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1920 x 1080 pixels,~ 156 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,128 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,18.5 Wh mWh 2 Cell Battery |