MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop comes with price of Rs. 179990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with Nvidia Quadro T2000 Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 179990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Nvidia Quadro T2000 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 179990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. This laptop has Windows 10 Pro (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 396 x 259 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has IPS Level, 60Hz Thin Bezel.
The processor in MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Nvidia Quadro T2000 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





1 TB worth of HDD space is available in MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is the weight of MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop are 396 x 259 x 20 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. Which processor powers MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop?
A. The processor in MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | MSI WF65 10TJ-1213IN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, Nvidia Quadro T2000 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |