MSI WE63 8SJ-457IN Laptop comes with price of Rs. 169990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7-8750H processor with NVIDIA Quadro P2000 Graphics Card. MSI WE63 8SJ-457IN Laptop has 1 TB HDD and 128 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this laptop is 3 years Warranty Time which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-8750H |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro P2000 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this laptop is Business. It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 6 cell battery. The dimensions of the laptop are 383.03 x 260.09 x 29.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.69 kg. It comes with 3 years warranty.
MSI WE63 8SJ-457IN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in MSI WE63 8SJ-457IN Laptop is 8th Gen Intel Core i7-8750H which is clocked at and has 9 MB Cache Memory. Along with this, MSI WE63 8SJ-457IN Laptop comes with NVIDIA Quadro P2000 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





1 TB worth of HDD space is available in MSI WE63 8SJ-457IN Laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 128 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in MSI WE63 8SJ-457IN Laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM MSI WE63 8SJ-457IN Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of MSI WE63 8SJ-457IN Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD and 128 GB SSD.
Q. What is warranty period of MSI WE63 8SJ-457IN Laptop?
A. This laptop comes with 3 years warranty.
Q. Does MSI WE63 8SJ-457IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with NVIDIA Quadro P2000 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI WE63 8SJ-457IN Laptop are 383.03 x 260.09 x 29.4 mm.
Q. Which processor powers MSI WE63 8SJ-457IN Laptop?
A. MSI WE63 8SJ-457IN Laptop is powered by Intel Core i7-8750H 8th Gen processor.
Q. What is display resolution of MSI WE63 8SJ-457IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | MSI WE63 8SJ-457IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business,Heavy Weight,3 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,9 MB Cache,4 GB, NVIDIA Quadro P2000 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,128 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Quad Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |