MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 199990. The screen size of this MSI laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 17.3 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 199990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 199990/- |
This model is meant for Gaming. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery and 280 W Adapter. The laptop weighs 2.9 kg and measures 397 x 284 x 25.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop comes with Full HD. The laptop has a screen size of 17.3 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 360 Hz, close to 100%sRGB.
It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675(i) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU.
Q. Does MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop is Intel Core i7 12th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 127 PPI.
Q. What is display size of MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop?
A. This model comes with display size of 17.3 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 397 x 284 x 25.9 mm.
| Name | MSI Vector GP76 12UGS-436IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Gaming,Heavy Weight,2 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |