MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 299990. The screen size of this MSI laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 299990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 299990/- |
This model is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery and 330W Adaptor. The laptop weighs 2.7 kg. It comes with 2 years warranty.
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with IPS-level panel. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has 100% DCI-P3,.
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU and 16 GB dedicated memory for graphics.





MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.7 kg.
Q. Does MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Which processor powers MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2.
Q. What is display size of this model?
A. MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with IPS-level panel display.
Q. How much RAM MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop has?
A. MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop comes with ~ 189 PPI.
| Name | MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-226IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Heavy Weight,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Audio Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |