MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop comes with price of Rs. 114990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with NVIDIA GeForce RTX Arc Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 114990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX Arc |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 114990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 313.4 x 246.5 x 18.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 2 years warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop has NVIDIA GeForce RTX Arc GPU.



It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Intel Killer BE 7 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop?
A. MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. Which GPU powers MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop?
A. MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX Arc GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 313.4 x 246.5 x 18.95 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop comes with 2 years warranty.
| Name | MSI Prestige 14 AI Evo C2HMG-087IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,NVIDIA GeForce RTX Arc |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |