MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop comes with price of Rs. 66990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Intel Arc Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 96 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 66990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 66990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 3 cell battery and 90W Adapter. The dimensions of the laptop are 359 x 241 x 19.6 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 45%NTSC.
The processor in MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Intel Arc Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop which can be upgraded to 96 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Arc Graphics GPU.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop?
A. MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What are dimensions of MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 241 x 19.6 mm.
Q. What is the weight of MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. What is warranty period of MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | MSI Modern 15 H AI C2HMG-233IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |