MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop comes with price of Rs. 34990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Graphics Card. MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 34990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 39999/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 10621.621622 mAH battery and 65W Adaptor. The dimensions of the laptop are 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i3 Along with this, MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop comes with Intel Integrated GPU.





MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with IPS-Level display.
Q. What are dimensions of MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop?
A. The dimensions of MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop are 359 x 241 x 19.9 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 39.3 Wh.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 13th Gen processor.
Q. What is display density of MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop?
A. MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | MSI Modern 15 B13M-883IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,39.3 Wh mWh 3 Cell Battery |