MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with price of Rs. 51990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 51990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 51990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 10621.621622 mAH battery and 65W Adapter. It weighs 1.7 kg and measures 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has Intel Integrated Iris Xe GPU.



MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop?
A. The processor in MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop is Intel Core i7 12th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 39.3 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Does MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What kind of display MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop has?
A. MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop comes with IPS-Level display.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | MSI Modern 15 B12MO-1006IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,39.3 Wh mWh 3 Cell Battery |