MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 187200. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 9 processor with AMD Radeon RX 6700M Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 187200.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 6700M |
MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 108990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 109990/- |
The utility of this laptop is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery. It weighs 1.9 kg and measures 357 x 247 x 19 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD 240Hz, close to 100%sRGB. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 9 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon RX 6700M GPU and 10 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX210(2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What kind of display this laptop has?
A. MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop comes with Full HD 240Hz, close to 100%sRGB display.
Q. What is display density of MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop?
A. MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop?
A. It comes with AMD Radeon RX 6700M GPU.
Q. What is display size of this model?
A. MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop are 357 x 247 x 19 mm.
Q. What is the weight of MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
| Name | MSI Delta 15 A5EFK-083IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Gaming,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,10 GB, AMD Radeon RX 6700M |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |