MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 157490. The screen size of this MSI laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 157490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This Product is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price being Rs.157490. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 157490/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 179990/- |
It is meant for Gaming,Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 4 cell 24324.324324 mAH battery and 240W Adapter. It weighs 2.5 kg and measures 359 x 266.4 x 27.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
This model comes with IPS-level panel. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 100% DCI-P3.
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 16 in.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop are 359 x 266.4 x 27.9 mm.
Q. What is warranty period of this model?
A. MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with 2 years warranty.
Q. Which processor powers MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
Q. Which operating system MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with?
A. MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Does MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop comes with 90 Wh.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,20 Cores (8P + 12E), 20 Threads,30 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |