MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 115990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 115990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 115990/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 14459.459459459458 mAH battery. The dimensions of the laptop are 359 x 256 x 26.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.25 kg. This model comes with 2 years warranty.
It comes with Full HD, Close to 100% sRGB. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Intel Wi-Fi 6 AX201(2 x 2 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
Q. What is warranty period of MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU.
Q. Does MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.25 kg.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 256 x 26.9 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 53.5 Wh.
| Name | MSI Crosshair 15 B12UEZ-897IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speaker,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |