MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 480990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i9 with NVIDIA GeForce RTX A5500 Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 255 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 480990.
| Feature | Value |
| RAM | 64 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX A5500 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 480990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). This laptop has 4 cell 26756.756756756757 mAH battery and 240W Slim. This model weighs 2.39 kg. It comes with 2 years warranty.
It comes with QHD+. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 255 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has DCI-P3 100%.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i9 Along with this, MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX A5500 GPU and 16 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop comes with 99 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 2 years warranty.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with QHD+ display.
Q. Which processor powers MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop is Intel Core i9 12th Gen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.39 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX A5500 GPU.
Q. Does MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 255 PPI.
Q. How much RAM MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop has?
A. MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop comes with DDR5 64 GB RAM.
| Name | MSI Creator Z16P B12UMST-211IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 255 PPI |
| Processor | Intel Core i9,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,16 GB, NVIDIA GeForce RTX A5500 |
| Memory | 64 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Woofer|2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,99 Wh mWh 4 Cell Battery |