MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop comes with price of Rs. 116850. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 116850.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX3050 |
MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 116850/- |
The utility of this laptop is Gaming. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It weighs 2.26 kg and measures 359 x 259 x 28 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with QHD. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this model is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 60Hz close to DCI-P3 100% Panel.
The processor in MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop is 11th Gen Core i7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop?
A. MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX3050 GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop?
A. This laptop weighs 2.26 kg.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 16 in.
Q. What are dimensions of MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 259 x 28 mm.
| Name | MSI Creator M16 A11UC-669IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Core i7,Octa Core, 16 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |