Microsoft Surface Pro Laptop comes with price of Rs. 69999. This 12.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) processor with Intel HD Graphics 620 Graphics Card. this model has 128 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are ~ 267 PPI Display PPI and 770 g Weight which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 12.3 in |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen) |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro . This laptop weighs 770 g. It comes with 1 year warranty.
Microsoft Surface Pro Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 12.3 in and aspect ratio of 3:2 It comes with resolution of 1824 x 2736 pixels and has display density of ~ 267 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 7th Gen Intel Core i5 (7th Gen) Along with this, Microsoft Surface Pro Laptop has Intel HD Graphics 620 GPU.
Microsoft Surface Pro Laptop comes with 128 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Microsoft Surface Pro Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Pro.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1824 x 2736 pixels.
Q. What kind of display Microsoft Surface Pro Laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel HD Graphics 620 GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 12.3 in.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Microsoft Surface Pro Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 (7th Gen) 7th Gen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Microsoft Surface Pro Laptop |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,12.3 inches,1824 x 2736 pixels,~ 267 PPI,3:2 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 (7th Gen),Intel HD Graphics 620 |
| Memory | 8 GB,128 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0 |