Microsoft Surface Pro 12 Laptop is new upcoming model from Microsoft. The Expected cost of this laptop is Rs. 1949.99. The screen size of this Microsoft laptop is 13 in and it comes with Windows Operating System installed. Microsoft Surface Pro 12 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 16 GB RAM, 13 in Display Size, 17 hours Battery Backup and 1 year Warranty Time which are best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.1949.99. Keep checking us for the latest price updates of Microsoft Surface Pro 12 Laptop (Intel Core i7 335/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11).
This model is meant for Everyday Use. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. This laptop comes with 1 year warranty.
Microsoft Surface Pro 12 Laptop comes with LCD. The laptop has a screen size of 13 in. The resolution of this laptop is .
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, Microsoft Surface Pro 12 Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Microsoft Surface Pro 12 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of Microsoft Surface Pro 12 Laptop?
A. Microsoft Surface Pro 12 Laptop comes with display size of 13 in.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Microsoft Surface Pro 12 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. Does Microsoft Surface Pro 12 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of Microsoft Surface Pro 12 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LCD display.
| Name | Microsoft Surface Pro 12 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13 inches |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt |