The Micromax X2401 from Micromax was launched on January, 2015. This mobile comes at a price of Rs. 1750. It has 2 MP Rear Camera without flash along with 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1750.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 2 MP |
The Micromax X2401 from Micromax was launched on January, 2015. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1750/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1850/- |
It has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 79 g and measures 49.5 x 115.9 x 10.8 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 2 MP Rear Camera in Micromax X2401. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Micromax X2401 are 49.5 x 115.9 x 10.8 mm.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 79 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features microUSB.
Q. What is the battery size of Micromax X2401?
A. It comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of Micromax X2401?
A. Micromax X2401 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of Micromax X2401?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of this phone?
A. This mobile has display size of 2.4 in.
Q. When was Micromax X2401 launched?
A. On January, 2015, Micromax X2401 was launched.
| Name | Micromax X2401 |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,0.3 MP Front Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |