Maxx MX156 Turbo comes with price of Rs. 999. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1050 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
This mobile comes with 1050 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 70 g and measures 47.6 x 109.5 x 14 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen (65K colors Colors) and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Maxx MX156 Turbo.



Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 1.8 in.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of Maxx MX156 Turbo?
A. The dimensions of this model are 47.6 x 109.5 x 14 mm.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Maxx MX156 Turbo comes with aspect ratio of 5:4.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 70 g.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It comes with 1050 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Maxx MX156 Turbo comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
| Name | Maxx MX156 Turbo |
| General | Dual Sim,1050 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player |