Maxx AX35 comes with price of Rs. 2600. and this model has 256 MB RAM with 512 MB Internal Memory. Maxx AX35 runs on Android 2.3.6. This phone has 3.2 MP Rear Camera with LED flash and 1.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 2600.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 3.5 in |
| Internal Memory | 512 MB |
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 3.2 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 2600/- |
This model has Android 2.3.6. This phone comes with 1200 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with Color LCD Screen and display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
This model has 3.2 MP Rear Camera with LED Flash. There is 1.3 MP Front Camera but without Flash.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 256 MB RAM. The phone comes with 512 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Maxx AX35 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of this model?
A. It features microUSB.
Q. What is display size of this phone?
A. Maxx AX35 has display size of 3.5 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Maxx AX35 has Android 2.3.6.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 3:2.
| Name | Maxx AX35 |
| General | Dual Sim,Android v2.3.6 (Gingerbread),1200 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 3.2 MP Camera,Flash,1.3 MP Front Camera |
| Technical | 1 GHz Processor,256 MB RAM,512 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |