Mafe X1 Plus comes with price of Rs. 949.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 949.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1050 mAh |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 949/- |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
This model comes with 1050 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 78 g.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1050 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 78 g.
Q. What is display resolution of Mafe X1 Plus?
A. Mafe X1 Plus comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone comes with display size of 1.8 in.
Q. What is aspect ratio of Mafe X1 Plus?
A. It has aspect ratio of 5:4.
| Name | Mafe X1 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,1050 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch |