Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop comes with price of Rs. 103000. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen AI 7 processor with AMD Radeon 860M Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 103000.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon 860M |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 103000/- |
This laptop is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home .
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by AMD Ryzen AI 7 processor Along with this, It has AMD Radeon 860M GPU.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which GPU powers Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop?
A. Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop is powered by AMD Radeon 860M GPU.
Q. Which operating system Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen AI 7.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 14AKP10 83JY005YIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen AI 7,Octa Core, 16 Threads,AMD Radeon 860M |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |