Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with price of Rs. 70990. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 70990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 78439/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell 15945.945946 mAH battery and 45W USB-C. It comes with 3 years warranty.
Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 13.3 in. Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 170 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 100% sRGB, 300 Nits, Dolby Vision.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with AMD Radeon GPU.




Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 11AX (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with ~ 170 PPI.
Q. What is warranty period of Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop?
A. Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop comes with 3 years warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display size of Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop?
A. It has display size of 13.3 in.
Q. Which processor powers Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop?
A. Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. Does Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo Yoga 6 83B2005TIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,3 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 170 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,59 Wh mWh 4 Cell Battery |