Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with price of Rs. 85999. The screen size of this Lenovo laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop is AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 4 Cells Battery Cells and 3 years Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 85999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 85999/- |
It is meant for Performance. This model comes with Windows 10 (64-bit) installed. It has 4 cell 16216.216216216215 mAH battery and AC Adapter. This model weighs 1.32 kg and measures 308 x 207 x 15.1 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 3 years warranty.
It comes with Full HD LED Backlit Glossy IPS Display. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 nits Brightness, 16:9 Aspect Ratio, 100% sRGB.
This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop has AMD Radeon Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 2x2 AC Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with 60 Wh.
Q. What is display type of Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop?
A. It comes with Full HD LED Backlit Glossy IPS Display display.
Q. Which operating system Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. Does Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.32 kg.
Q. Which processor powers Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
| Name | Lenovo Yoga 6 82FN0015IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,3 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 6 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh 4 Cell Battery |