Lenovo V15 83CC0053IN Laptop comes with price of Rs. 54990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i7 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
The utility of this laptop is Business,Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It comes with 10270.27027 mAH battery and 65W USB-C Power Adapter. The dimensions of the laptop are 359.2 x 235.8 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in Lenovo V15 83CC0053IN Laptop is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are RJ-45 Ethernet, Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo V15 83CC0053IN Laptop?
A. The processor in Lenovo V15 83CC0053IN Laptop is Intel Core i7 13th Gen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo V15 83CC0053IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Lenovo V15 83CC0053IN Laptop?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
Q. What is display resolution of Lenovo V15 83CC0053IN Laptop?
A. Lenovo V15 83CC0053IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of Lenovo V15 83CC0053IN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo V15 83CC0053IN Laptop are 359.2 x 235.8 x 19.9 mm.
Q. What is the battery size of Lenovo V15 83CC0053IN Laptop?
A. This laptop comes with 38 Wh.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo V15 83CC0053IN Laptop comes with TN display.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo V15 83CC0053IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
| Name | Lenovo V15 83CC0053IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | 2 x 1.5W,Inbuilt Microphone,38 Wh mWh |