Lenovo V15 82C700FQIH Laptop comes with price of Rs. 42990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo V15 82C700FQIH Laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Vega 8 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). The dimensions of the laptop are 362.2 x 251 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo V15 82C700FQIH Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display.
The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo V15 82C700FQIH Laptop has AMD Radeon Vega 8 GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo V15 82C700FQIH Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo V15 82C700FQIH Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 362.2 x 251 x 19.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.8 kg.
Q. Which operating system Lenovo V15 82C700FQIH Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo V15 82C700FQIH Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo V15 82C700FQIH Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo V15 82C700FQIH Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Lenovo V15 82C700FQIH Laptop?
A. The processor in Lenovo V15 82C700FQIH Laptop is AMD Ryzen 5 3rd Gen.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | Lenovo V15 82C700FQIH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Vega 8 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone |