Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop comes with price of Rs. 45990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris XE Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 45990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris XE |
Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 45990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 50999/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). The laptop weighs 1.6 kg and measures 324.2 x 215.2 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD IPS Display.
The processor in Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop comes with Intel Integrated Iris XE GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band (2x2) Wi-Fi Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What is warranty period of Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop?
A. Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Which operating system Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 (64-bit).
Q. Does Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated Iris XE GPU.
Q. How much RAM Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 11th Gen.
Q. What are dimensions of Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop?
A. The dimensions of this model are 324.2 x 215.2 x 19.9 mm.
| Name | Lenovo V14 82KA00LKIH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Iris XE |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |