Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop comes with price of Rs. 29790. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen Intel processor with HD Graphics 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | HD Graphics 620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this laptop is Everyday Use. This model has Windows 10 (64-bit) installed. It has 2 cell battery. This laptop weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 7th Gen Intel which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has HD Graphics 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop?
A. It is powered by Intel 7th Gen processor.
Q. Does Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop?
A. Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop is powered by HD Graphics 620 GPU.
Q. What is warranty period of Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop comes with 4 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo V130 81HNA00FIH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,HD Graphics 620 |
| Memory | 4 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |