Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop comes with price of Rs. 50999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 5 with Radeon Vega 8 Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | Radeon Vega 8 Graphics |
Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50999/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop measures 329 x 242 x 21.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 20:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Radeon Vega 8 Graphics GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Radeon Vega 8 Graphics GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. What is display resolution of Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display size of Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 3rd Gen.
Q. Which operating system Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What is warranty period of Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Thinkpad E495 20NES2CQ00 Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,20:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,Radeon Vega 8 Graphics |
| Memory | 8 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |