Lenovo Thinkpad E490 Laptop comes with price of Rs. 100326. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Thinkpad E490 Laptop is 8th Gen Intel with Radeon RX 550X Graphics Card. Lenovo Thinkpad E490 Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 100326.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Radeon RX 550X |
Lenovo Thinkpad E490 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 100326/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). This model comes with 3 cell battery and 45W AC Adapter. It weighs 1.75 kg and measures 329 x 242 x 20 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Thinkpad E490 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in Lenovo Thinkpad E490 Laptop is 8th Gen Intel which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Thinkpad E490 Laptop has Radeon RX 550X GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo Thinkpad E490 Laptop are 329 x 242 x 20 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Thinkpad E490 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Thinkpad E490 Laptop?
A. The processor in this model is Intel 8th Gen.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of Lenovo Thinkpad E490 Laptop?
A. Lenovo Thinkpad E490 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Thinkpad E490 Laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Thinkpad E490 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, Radeon RX 550X |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |