Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop comes with price of Rs. 117399. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop is Intel Core Series 2 Intel Core 7 with Intel Integrated Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 117399.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.117399. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 117399/- |
It is meant for Everyday Use,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 300 nits.
It is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 7 processor Along with this, Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop has Intel Integrated Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop is powered by Intel Integrated Graphics GPU.
Q. What is display density of Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. Does Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop is powered by Intel Core 7 Intel Core Series 2 processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop has best price of Rs.117399.
| Name | Lenovo ThinkPad E16 21TFS02U00 AI Powered Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Integrated Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |