Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with price of Rs. 52190. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 52190.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52190/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell battery and 45 W AC Adapter. This laptop weighs 1.7 kg and measures 365 x 240 x 18.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Display.
The processor in Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 365 x 240 x 18.9 mm.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 11th Gen.
| Name | Lenovo ThinkPad E15 20TDS0T200 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |