Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop comes with price of Rs. 64990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 64990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 64990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 68800/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 365 x 240 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD LED Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop has Intel Integrated UHD GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band (2x2) Wi-Fi Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop?
A. The processor in Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop is Intel Core i5 11th Gen.
Q. Does Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 365 x 240 x 18.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display type of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop?
A. This laptop comes with Full HD LED Display display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
| Name | Lenovo ThinkPad E15 20TDS0A000 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |