Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with price of Rs. 50499. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50499.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD |
Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50499/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.7 kg and measures 325 x 232 x 21 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display.
The processor in Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel UHD GPU.





Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop?
A. Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the weight of Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop are 325 x 232 x 21 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | Lenovo Thinkpad E14 Gen 2 20TA000DUK Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone |