Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with price of Rs. 109990. The screen size of this Lenovo laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 109990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.109990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 109990/- |
This laptop is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.7 kg and measures 356 x 253.5 x 17.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 400nits.
Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wi-Fi Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with 16 GB RAM.
Q. What is display size of Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop?
A. It has display size of 16 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display type of Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with IPS display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is price of Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.109990.
Q. What are dimensions of Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 356 x 253.5 x 17.5 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
| Name | Lenovo ThinkBook 16 21UTA01HIG Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone |