Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop comes with price of Rs. 69990. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Radeon AMD Graphics Card. Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is DOS . This laptop comes with 3 cell 12162.162162162162 mAH battery and 65W. The dimensions of the laptop are 358.1 x 236.2 x 18.8 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 220nits, Contrast Ratio: 500:1, 90° Viewing Angle.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.
This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop comes with?
A. This model has DOS.
Q. What is the weight of Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon AMD GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 358.1 x 236.2 x 18.8 mm.
Q. What is display density of Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop?
A. Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo ThinkBook 15 G3 Laptop |
| General | OS: DOS,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |