Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop comes with price of Rs. 41990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Card. Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 41990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 45490/- |
| Croma | 80 | Rs. 48990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop has AMD Radeon GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which processor powers Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop?
A. Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop is powered by AMD Radeon GPU.
| Name | Lenovo Slim 3 82KU017HIN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |