Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 157990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 32 GB RAM and 8 GB GPU Memory which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 157990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.157990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 157990/- |
This model is meant for Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 16216.216216 mAH battery and 245W Slim Tip (3-pin). The dimensions of the laptop are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.38 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits Brightness, 100% sRGB, G-SYNC.
This Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor Along with this, Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 100/1000M Ethernet, 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop?
A. Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop is powered by Intel Core i7 14th Gen processor.
Q. Which GPU powers Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.86 x 258.7 x 21.9 mm.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop has best price of Rs.157990.
Q. What is the weight of Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.38 kg.
Q. What is display size of Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo LOQ 2025 83JE00T3IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,20 Cores (8P + 12E), 28 Threads,33 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2W Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh 4 Cell Battery |