Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop comes with price of Rs. 134990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 134990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.134990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 134990/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). This laptop has 16216.216216 mAH battery and 170W Slim Tip 3-pin. The dimensions of the laptop are 359.86 x 258.7 x 23.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 100% sRGB, G-SYNC.
The processor in Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 1x Ethernet (RJ-45) Ethernet, Wifi 6E 11ax (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is price of Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.134990.
Q. What is warranty period of Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 60 Wh.
Q. What is display type of Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop?
A. This model comes with IPS display.
| Name | Lenovo LOQ 2024 83DV01K2IN AI Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2w x2, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |