Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop comes with price of Rs. 119990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 119990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.119990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 119990/- |
The utility of this laptop is Gaming. This model has Windows 11 (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 359.86 x 258.7 x 23.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits Brightness.
The processor in Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU.
Q. What is display resolution of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop?
A. Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 359.86 x 258.7 x 23.9 mm.
Q. Which operating system Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What is display size of Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 13th Gen processor.
| Name | Lenovo LOQ 15IRX9 83DV01FYIN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E),24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2w x2,Inbuilt Microphone |