Lenovo will launch its Lenovo Legion Y70 2026 on May 19, 2026 (Expected). Expected price of this model is Rs. 79999. This Phone is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP + 13 MP + 2 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 4.6 GHz CPU Speed and 8000 mAh Battery which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 2480 x 3200 px Display Resolution and 595 ppi Display PPI.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 13 MP + 2 MP Triple |
Lenovo will launch its Lenovo Legion Y70 2026 on May 19, 2026 (Expected). This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.79999. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This mobile features Android 16. It has 8000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color OLED Screen and display resolution of 2480 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 595 PPI (Pixels per inch). This Lenovo phone also has HDR10+, DC Dimming.
There is 50 MP + 13 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Lenovo Legion Y70 2026 with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Dual-tone , Panorama, HDR.
There is 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor running in Lenovo Legion Y70 2026. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 68W Fast Charging.
Q. When is Lenovo Legion Y70 2026 going to be launched?
A. The Lenovo Legion Y70 2026 is going to be launched on May 19, 2026 (Expected).
Q. What is aspect ratio of Lenovo Legion Y70 2026?
A. Lenovo Legion Y70 2026 has aspect ratio of 20:9.
Q. Does Lenovo Legion Y70 2026 support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2480 x 3200 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 8000 mAh Li-Po Battery.
Q. Which processor powers Lenovo Legion Y70 2026?
A. The processor in it is Qualcomm 8 Elite Gen 5.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system Lenovo Legion Y70 2026 comes with?
A. This phone has Android 16.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
| Name | Lenovo Legion Y70 2026 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,2480 x 3200 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 13 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |