Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with price of Rs. 111709. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 9th Gen Intel processor with NVIDIA GTX 1650 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 111709.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | NVIDIA GTX 1650 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 111709/- |
This model is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). This laptop weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
It is powered by 9th Gen Intel processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GTX 1650 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel 9th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GTX 1650 GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop?
A. Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Legion Y540 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GTX 1650 |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |