Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop comes with price of Rs. 105000. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop is powered by 9th Gen Intel Core i5-9300H processor with NVIDIA Geforce GTX 1660 Ti Graphics Card. Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 105000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-9300H |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1660 Ti |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 105000/- |
This model is meant for Gaming,Performance. This model comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The laptop weighs 2.3 kg and measures 365 x 260 x 25.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD IPS LED Backlight Display.
It is powered by 9th Gen Intel Core i5-9300H processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop has NVIDIA Geforce GTX 1660 Ti GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop has?
A. Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. Which processor powers Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop?
A. The processor in Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop is Intel Core i5-9300H 9th Gen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop are 365 x 260 x 25.9 mm.
Q. What is display resolution of Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA Geforce GTX 1660 Ti GPU.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home Basic (64-bit).
| Name | Lenovo Legion Y540 81SX0041IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,6 GB, NVIDIA Geforce GTX 1660 Ti |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |