Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop comes with price of Rs. 69500. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA Geforce GTX 1050 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69500/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 98890/- |
This laptop is meant for Performance. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The laptop weighs 2.3 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD LED Backlit IPS Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 128 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 2x2 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU.
Q. Does Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop comes with Full HD LED Backlit IPS Display display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop comes with 1 TB HDD and 128 GB SSD.
| Name | Lenovo Legion Y530-15ICH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,128 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |