Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop is new upcoming laptop from Lenovo. This model might come at a price of Rs. 149999. This 15.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core 7 with Intel Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | Intel Core 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.149999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It comes with 13513.513514 mAH battery. This model weighs 1.59 kg and measures 343.4 x 239.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.3 in and aspect ratio of 16:10 Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 400 nits Brightness, 45% NTSC.
The processor in Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core 7 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.3 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. This laptop comes with ~ 148 PPI.
Q. What is the battery size of Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. It comes with 50 Wh.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. It is powered by Intel Core 7 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 148 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 7,Hexa Core (2P + 4LP-E), 6 Threads,6 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |