Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop is new upcoming laptop from Lenovo. Expected price of this model is Rs. 99999. This 15.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.99999. Keep checking us for the latest price updates of this laptop.
The utility of this laptop is Everyday Use. It has Windows 11 (64-bit) installed. It comes with 13513.513514 mAH battery. It weighs 1.59 kg and measures 343.4 x 239.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 2 years warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.3 in and aspect ratio of 16:10 Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 400 nits Brightness, 45% NTSC.
The processor in Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core 5 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core 5 Intel Core Ultra Series 3.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with 2 years warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 343.4 x 239.5 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.3 in.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop?
A. This model weighs 1.59 kg.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5i 15IWC11 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1200 pixels,~ 148 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,Hexa Core (2P + 4LP-E), 6 Threads,6 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2W,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |