Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop comes with price of Rs. 69990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.69990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 69990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 16216.216216 mAH battery and 65W USB-C Slim (Wall-mount). The dimensions of the laptop are 313.4 x 222 x 16.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.39 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with 400nits. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 400nits Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 500.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop has Intel Integrated UHD GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop comes with 400nits display.
Q. What is the battery size of Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop?
A. This laptop has 60 Wh.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop has best price of Rs.69990.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop?
A. This model weighs 1.39 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop comes with ~ 162 PPI.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 83HR009MIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio,Inbuilt Microphone,60 Wh mWh |