Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop comes with price of Rs. 49790. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49790.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49790/- |
| Amazon | 95 | Rs. 64500/- |
It is meant for Business. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 12702.702703 mAH battery. The laptop weighs 1.37 kg and measures 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250 Nits, 45%NTSC.
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.37 kg.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop comes with IPS display.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 83EQ005VIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 3 Cell Battery |