Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop comes with price of Rs. 36289. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and ~ 157 PPI Display PPI which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 36289.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36289/- |
| Croma | 80 | Rs. 40994/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop comes with 12162.162162162162 mAH battery and 65 W AC Adapter. The laptop weighs 1.65 kg and measures 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has FHD, 300 nits Brightness.
The processor in Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 11ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop are 359.2 x 236.5 x 19.9 mm.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 82H801KQIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-In Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |